Plan de Corones / Kronplatz

Modrých a technicky nejméně náročných sjezdových tratí, ideálních pro pohodové a odpočinkové lyžování celých rodin či carvingovému stylu jízdy je tu pětadvacet. O něco náročnějších a na lyžařských mapách červenou barvou značených sjezdovek je na Kronplatzu 14. Nejdelší tratí, která se může pyšnit délkou přesahující 5 kilometrů, je černá sjezdovka s názvem Herrnegg. Pod ní je podepsán legendární švýcarský sjezdař a uznávaný návrhář sjezdových tratí Bernhard Russi. Spolu s tratí Sylvester padají z vrcholu Plan de Corones po jeho severních svazích směrem na Reischach. Toto městečko je vlastně jakýmsi předměstím známého lyžařského centra Bruneck (italsky Brunico).

Ačkoliv Kronplatz patří k nejmodernějším lyžařským areálům v celé Itálii, místní neustále něco inovují a vylepšují. Turisté, kteří sem jezdí na lyžování opakovaně, se tak mohou každou zimní sezónu těšit na něco nového. Tu přibude nový úsek sjezdovky, tady je v provozu nový vlek a jinde se zase úplně předělá lanovka. Poslední inovací na poli přepravy lyžařů a svahy je speciální VIP lanovka. Než se lyžaři spustí dolů po svazích Kronplatzu, mohou si užít jízdu v kabince se záclonkami, luxusními potahy na sedačkách a také sklenky sektu. Jen je třeba si takovou jízdu v dostatečném předstihu rezervovat.

Komu se nepoštěstí dostat se do této lanovky nebo o něco takového nemá zájem, rozhodně nemusí mít strach, že zbývající lanovky by v komfortu přepravy nějak zásadně zaostávaly. Většina ze 30 lanovek je kupříkladu vybavena wi-fi pokrytím, takže cestující se mohou s celým světem okamžitě podělit o skvělé fotky a videa z lyžování na Kronplatzu. Jednou z nich je kupříkladu desetimístná lanovka s názvem Alpen, která lyžaře vyveze přímo od železniční stanice ve vesnici Percha vzhůru na svahy tak, jak bývá časté v zimních střediscích v nedalekém Švýcarsku. Z vlakové zastávky železniční tratě, která projíždí celým údolím, stačí přejít jen necelých 10 metrů a milovníci lyžování už sedí v kabině, která je vyveze do nadmořské výšky 2.275 metrů až na samotný vrchol Kronplatzu.

Celková přepravní kapacita vleků a lanovek na Plan de Corones atakuje úctyhodné číslo 70.000 osob za hodinu. A i když se jedná o vysokou hodnotu a všichni prakticky lyžují na jedné jediné hoře, kapacita a organizace sjezdových tratí je natolik promyšlená a propracovaná, že tu spoustu dalších lyžařů návštěvníci skiareálu jen sotva pocítí. Místa je tu skutečně dost a lyžování si tady bezpochyby každý užije.

Na vrcholu hory Kronplatz se nalézá jedna z nepřehlédnutelných dominant, obrovský zvon s názvem Concordia 2000. Ten je naladěn na tón cis a umístěn na vrchol hory byl v roce 2000 coby memento průkopníků areálu Kronplatz. Je zasvěcen sv. Bernardovi, patronovi samotné hory a alpskému lyžování.